Ana Sayfa Sağlık Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları

Vücutta Küçük Kırmızı Kan Noktaları

Vücutta meydana gelen küçük kırmızı kan noktaları, vücudun birçok bölgesinde kendini farklı sebeplerin neticesinde göstermektedir. Farklı sebepler sonucunda ortaya çıkan kan noktaları çoğu kişi tarafından pek önemsenmese de görüntü itibari ile göze hoş gelmeyişinden dolayı birçok kişi bu durumdan rahatsız olmaktadır.

Kan Noktaları Neyin Habercisi Olabilir?

Vücudumuzda oluşan, sebebini merak ettiğiniz küçük kırmızı kan noktaları birçok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilir. Genelde dağınık bir biçimde hafif küçük kırmızı kan lekeleri şeklinde kendini gösteren bu durum, bazen ağrı, kaşıntı gibi yaşamınızı etkileyecek düzeyde belirtiler olabilir.

Görüntü olarak göze hoş gelmeyen ve sağlımızı etkileyen kan noktalarının sebepleri ise şöyle sıralanabilir.

Alerji

Genellikle vücudumuzda rastladığımız küçük kırmızı kan noktalarının en önemli sebebi vücudun herhangi bir şeye karşı alerjik reaksiyon göstermesidir. Vücudunuzun neye karşı tepki verdiğini öğrendiğinizde, bu lekelerden kurtulmanız oldukça kolay olacaktır.

Böcek Sokmaları

Bir başka sebep olarak ise böcek sokmaları, kırmızı küçük kan lekeleri oluşmasının önemli etkenlerinden birisidir. Bu nedenle yaz aylarında daha çok görülen kırmızı kan noktaları, sayısının artmasının en önemli sebebi sivrisinek ya da benzeri böcek sokmalarıdır.

Kızamık

Kızamık geçiren kişide öncelikle kırmızı kan lekeleri yüz bölgesinde kendini gösterir. Daha sonra bütün vücuda yayılır. Kızamık ciddi bir durum olması sebebiyle en kısa sürede tedavi edilmelidir. Kızamık sonucunda oluşan lekeler, iyileşme halinde yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Akne

Bakteri ve yağlanma sonucunda oluşan Akne'ler görüntü itibari ile vücudun herhangi bir bölgesinde kendini küçük kırmızı kan noktaları şeklinde göstermektedir. Akne ciddi bir cilt problemidir. Kalıcı izlere neden olabildiğinden kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Güneş alerjisi

Çok hassas cilde sahip olan insanlarda görülen güneş alerjisi kan noktaları oluşması nedenleri arasında yer alır. Güneşten koruyucu kremler kullanmanız, kırmızı kan lekelerinin oluşmasını azaltacaktır.

Sıcaklık

Aşırı soğuk ve sıcak hava değişimleri hassas bünyelerde kırmızı lekelerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Ancak oluşan bu lekeler normal koşullara geçildiğinde kendiliğinden cilt eski halini alır.

Küçük Kırmızı Kan Noktaları Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta küçük kırmızı kan noktaları, genel olarak yukarıda belirttiğimiz neticeler sonucunda ortaya çıkmasına rağmen daha ciddi boyutlarda olan rahatsızlıklar sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey bir dermatoloji uzmanına görünmek ve gerekli testlerin yapılıp, durumunuza göre tedavi şeklinize karar verilmesidir.